Eaton 1100THFSR632MW
SKU: CS5018318MPN: 1100THFSR632MWUPC/EAN: 786689282004
Eaton LV AutoVAR filter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton AUTOVAR Filter, Automatic Capacitor Banks, 4.7 Detuned Reactors, 600V, 1100 kVAR, Floor-mounted, 11 x 100, KK+KK Frame, NEMA 3R, Main Breaker
Attributes
| Accessories | molded-case circuit breaker rated 65 kAIC |
| Amperage Rating | 1056A |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Powder coated carbon steel |
| Enclosure Size | KK + KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Switched Capacitor Banks |
| Rating | 1100 kVAR |
| Step X Kvar | 11 x 100 kVAR |
| Tuning | 4.7H |
| Type | AUTOVAR Filter |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5018318 |
|---|---|
| MPN | 1100THFSR632MW |
| UPC/EAN | 786689282004 |
