Eaton 800THFSR432MY
SKU: CS5026877MPN: 800THFSR432MYAlternate Part #: AF-2011MYUPC/EAN: 786689282103
Eaton LV AutoVAR filter




$99,724.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AUTOVAR Filter, Automatic Capacitor Banks, 4.2 Detuned Reactors, 480V, 800 kVAR, Floor-mounted, 8 x 100, L+KK Frame, NEMA 1, Main Breaker
Attributes
| Accessories | molded-case circuit breaker rated 65 kAIC |
| Amperage Rating | 960A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated carbon steel |
| Enclosure Size | L + KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Switched Capacitor Banks |
| Rating | 800 kVAR |
| Step X Kvar | 8 x 100 kVAR |
| Tuning | 4.2H |
| Type | AUTOVAR Filter |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5026877 |
|---|---|
| MPN | 800THFSR432MY |
| Alternate Part # | AF-2011MY |
| UPC/EAN | 786689282103 |
