Eaton 10250T853LS24
SKU: CS5017740MPN: 10250T853LS24UPC/EAN: 782114541777
Eaton 10250T pushbutton
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 30.5 mm Heavy-Duty Push-Pull Unit,Side-lighted Actuator,Blue,Anodized aluminum bus,1NO-1NC,Illuminated,24 Vac/Vdc Lamp Voltage,LED, full voltage,24 Vac/Vdc Light Unit,Two-position,Momentary push and pull,40 mm button,10250T Series
Attributes
| Actuator | Side-lighted |
| Actuator Color | Blue |
| Bus Material | Anodized aluminum |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Light Unit Type | LED, full voltage |
| Light Unit Voltage | 24 Vac/dc |
| Number Of Positions | 2 |
| Operating Mode | Pull: momentary Push: momentary |
| Rating | NEMA 4X NEC Class I Division 2, Groups B, C and D NEMA 4 NEMA 12 NEMA 3R NEMA 3 NEMA 13 |
| Series | 10250T |
| Size | 40 mm |