Eaton 10250T886RS24
SKU: CS5017924MPN: 10250T886RS24UPC/EAN: 782114542392
Eaton 10250T pushbutton
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton 30.5 mm Heavy-Duty Push-Pull,Side-lighted 40 mm Actuator,Red,Anodized Aluminum bus,1NO-1NC,Illuminated,24 Vac/Vdc Lamp,LED, full voltage,24 Vac/Vdc Light Unit,Three-position,Mom. Push/pull, Main. intermediate,10250T Series
Attributes
| Actuator | Side-lighted |
| Actuator Color | Red |
| Bus Material | Anodized aluminum |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Illumination | Illuminated |
| Lamp Voltage Max | 24 VLT |
| Lamp Voltage Max Uom | VLT |
| Lamp Voltage Min | 24 VLT |
| Lamp Voltage Min Uom | VLT |
| Light Unit Type | LED, full voltage |
| Light Unit Voltage | 24 Vac/dc |
| Number Of Positions | 3 |
| Operating Mode | Push: momentary Pull: momentary Intermediate: maintained |
| Rating | NEMA 3 NEC Class I Division 2, Groups B, C and D NEMA 3R NEMA 4X NEMA 4 NEMA 13 NEMA 12 |
| Series | 10250T |
| Size | 40 mm |