Eaton 10250T875LS24
SKU: CS5017782MPN: 10250T875LS24UPC/EAN: 782114548905
Product Details
Eaton 30.5 mm Heavy-Duty Push-Pull,Side-lighted 40 mm Actuator,Blue,Anodized Aluminum bus,1NO-1NC,Illuminated,24 Vac/Vdc Lamp,LED, full voltage,24 Vac/Vdc Light Unit,Three-position,Main. Push/intermediate, Mom. pull,10250T Series
Attributes
| Actuator | Side-lighted |
| Actuator Color | Blue |
| Bus Material | Anodized aluminum |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Light Unit Type | LED, full voltage |
| Light Unit Voltage | 24 Vac/dc |
| Number Of Positions | 3 |
| Operating Mode | Pull: momentary Push: maintained Intermediate: maintained |
| Rating | NEMA 3R NEMA 12 NEMA 4X NEMA 13 NEMA 3 NEC Class I Division 2, Groups B, C and D NEMA 4 |
| Series | 10250T |
| Size | 40 mm |