Eaton 10250T897LS24
SKU: CS5018028MPN: 10250T897LS24UPC/EAN: 782114542736
Product Details
Eaton 30.5 mm Heavy-Duty Push-Pull,Side-lighted 40 mm Actuator,Blue,Anodized Aluminum bus,2NC,Illuminated,24 Vac/Vdc Lamp,LED, full voltage,24 Vac/Vdc Light Unit,Three-position,Momentary push and pull, maintained intermediate,10250T Series
Attributes
| Actuator | Side-lighted |
| Actuator Color | Blue |
| Bus Material | Anodized aluminum |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Light Unit Type | LED, full voltage |
| Light Unit Voltage | 24 Vac/dc |
| Number Of Positions | 3 |
| Operating Mode | Push: momentary Intermediate: maintained Pull: momentary |
| Rating | NEC Class I Division 2, Groups B, C and D NEMA 4 NEMA 3R NEMA 4X NEMA 12 NEMA 13 NEMA 3 |
| Series | 10250T |
| Size | 40 mm |