Eaton XTCE007B10T
SKU: CS2414526MPN: XTCE007B10TAlternate Part #: MSAA276554UPC/EAN: 04015082765545
Eaton XT IEC contactor






$65.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 7A, 24 Vac, 50-60 Hz, 1NO, 7A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 7 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS2414526 |
|---|---|
| MPN | XTCE007B10T |
| Alternate Part # | MSAA276554 |
| UPC/EAN | 04015082765545 |


