Eaton XTSCP40BBMF
SKU: CS5010679MPN: XTSCP40BBMFAlternate Part #: 3-1806-388AUPC/EAN: 786680187483
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 0.16A, 45 mm Frame size, 48 Vdc coil,
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 230 Vac, 50 Hz |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 0.25-0.4 A |
| Hp Rating Max | ½ Hp at 480 and 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 5.6A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010679 |
|---|---|
| MPN | XTSCP40BBMF |
| Alternate Part # | 3-1806-388A |
| UPC/EAN | 786680187483 |
