Eaton XTSCP40BBMA
SKU: CS5010673MPN: XTSCP40BBMAAlternate Part #: 3-1806-382AUPC/EAN: 786680187315
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 0.16A, 45 mm Frame size, 48 Vdc coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 0.25-0.4 A |
| Hp Rating Max | ½ Hp at 480 and 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 5.6A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010673 |
|---|---|
| MPN | XTSCP40BBMA |
| Alternate Part # | 3-1806-382A |
| UPC/EAN | 786680187315 |
