Eaton XTSCP40BBMB
SKU: CS5010675MPN: XTSCP40BBMBAlternate Part #: 3-1806-384AUPC/EAN: 786680186769
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 0.16A, 45 mm Frame size, 110V 50 Hz, 120V 60 Hz coil,
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 0.25-0.4 A |
| Hp Rating Max | ½ Hp at 480 and 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 5.6A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010675 |
|---|---|
| MPN | XTSCP40BBMB |
| Alternate Part # | 3-1806-384A |
| UPC/EAN | 786680186769 |

