Eaton XTSCP40BBMAD
SKU: CS5010674MPN: XTSCP40BBMADAlternate Part #: 3-1806-383AUPC/EAN: 786680187322
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 0.16A, 45 mm Frame size, 48V 50 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 120 Vdc |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 0.25-0.4 A |
| Hp Rating Max | ½ Hp at 480 and 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 5.6A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010674 |
|---|---|
| MPN | XTSCP40BBMAD |
| Alternate Part # | 3-1806-383A |
| UPC/EAN | 786680187322 |

