Eaton XTMC9A10Y
SKU: CS5010088MPN: XTMC9A10YAlternate Part #: MSAA010020UPC/EAN: 04015080100201
Eaton XT IEC mini contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 48 Vac, 50 Hz, 1NO, 20A, 45 mm mini, 50 Hz, 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil Voltage | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010088 |
|---|---|
| MPN | XTMC9A10Y |
| Alternate Part # | MSAA010020 |
| UPC/EAN | 04015080100201 |



