Eaton XTMC9A01F
SKU: CS5010065MPN: XTMC9A01FAlternate Part #: MSAA051795UPC/EAN: 04015080517955
Eaton XT IEC mini contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 230 Vac, 50 Hz, 1NC, 20A, 45 mm mini, 50 Hz, 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil Voltage | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frame Size | 45 mm - mini |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010065 |
|---|---|
| MPN | XTMC9A01F |
| Alternate Part # | MSAA051795 |
| UPC/EAN | 04015080517955 |




