Eaton XTMC9A01P
SKU: CS5010069MPN: XTMC9A01PUPC/EAN: 04015081547456
Eaton XT IEC mini contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 380 Vac, 60 Hz, 1NC, 20A, 45 mm mini, 60 Hz, 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, , Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil Voltage | 380 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010069 |
|---|---|
| MPN | XTMC9A01P |
| UPC/EAN | 04015081547456 |





