Eaton XTFR2P5BCT
SKU: CS5009963MPN: XTFR2P5BCTAlternate Part #: 3-1914-121AUPC/EAN: 782116617883
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 10A, 45 mm Frame size, 415V 50 Hz, 480V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 2.50A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |