Eaton XTFR2P5BCWD
SKU: CS5009967MPN: XTFR2P5BCWDAlternate Part #: 3-1914-125AUPC/EAN: 782116617920
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 10A, 45 mm Frame size, 240V 50 hz, 277V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 2.50A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |