Eaton XTFR2P5BCF
SKU: CS5009955MPN: XTFR2P5BCFAlternate Part #: 3-1914-113AUPC/EAN: 782116617807
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 10A, 45 mm Frame size, 24V 50 Hz coil,Frame B,0.1 to 32 A,Built in heater
Attributes
| Amperage Rating | 2.50A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |