Eaton XTFR2P5BCB
SKU: CS5009950MPN: XTFR2P5BCBAlternate Part #: 3-1914-108AUPC/EAN: 782116617753
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 10A, 45 mm Frame size, 12V 50/60 Hz coil,Frame B,0.1 to 32 A,Built in heater
Attributes
| Amperage Rating | 2.50A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |