Eaton XTFCE012BCCATD
SKU: CS5008517MPN: XTFCE012BCCATDAlternate Part #: MSAA167824UPC/EAN: 04015081644018
Eaton XT IEC motor control




Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 24 Vdc coil, Selectable / advanced trip type
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Selectable, advanced |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5008517 |
|---|---|
| MPN | XTFCE012BCCATD |
| Alternate Part # | MSAA167824 |
| UPC/EAN | 04015081644018 |

