Eaton XTFC012BBTD
SKU: CS5008846MPN: XTFC012BBTDAlternate Part #: 3-1804-080AUPC/EAN: 782116599899
Product Details
Eaton UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 24 Vdc coil.
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |