Eaton XTFC012BCTD
SKU: CS5008867MPN: XTFC012BCTDAlternate Part #: 3-1814-080AUPC/EAN: 782116605699
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 24 Vdc coil
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5008867 |
|---|---|
| MPN | XTFC012BCTD |
| Alternate Part # | 3-1814-080A |
| UPC/EAN | 782116605699 |

