Eaton XTCR009B23AD
SKU: CS5008289MPN: XTCR009B23ADAlternate Part #: 3-1980-085AUPC/EAN: 786685555140
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 9A, Top-mounted, 120 Vdc, 1NO integral; 2NO-2NC, 9A, Frame B, 45 mm, 0.5, 1.5/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Reversing, , Screw terminals, Full voltage reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 120 Vdc |
| Coil Voltage | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO integral, 2 NO, 2 NC |
| Continuous Ampere Rating | 9 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Hp Rating Max | 0.5, 1.5/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008289 |
|---|---|
| MPN | XTCR009B23AD |
| Alternate Part # | 3-1980-085A |
| UPC/EAN | 786685555140 |


