Eaton XTCR009B23A
SKU: CS5008288MPN: XTCR009B23AAlternate Part #: 3-1980-083AUPC/EAN: 786685555126
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 9A, Top-mounted, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NO integral; 2NO-2NC, 9A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.5, 1.5/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, FVR
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO integral, 2 NO, 2 NC |
| Continuous Ampere Rating | 9 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1.5/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008288 |
|---|---|
| MPN | XTCR009B23A |
| Alternate Part # | 3-1980-083A |
| UPC/EAN | 786685555126 |


