Eaton XTCR009B01A
SKU: CS5008266MPN: XTCR009B01AAlternate Part #: 3-1980-081AUPC/EAN: 786685457161
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 9A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NC, 9A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.5, 1.5/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Reversing, , Screw terminals, Full voltage reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 9 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1.5/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008266 |
|---|---|
| MPN | XTCR009B01A |
| Alternate Part # | 3-1980-081A |
| UPC/EAN | 786685457161 |

