Eaton XTCR009B21TD
SKU: CS5008283MPN: XTCR009B21TDAlternate Part #: 3-1980-038AUPC/EAN: 782116884896
Eaton XT IEC contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 9A, 24 Vdc, 2NO-2NO, 9A, Frame B, 45 mm, 0.5, 1.5/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Continuous Ampere Rating | 9 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Hp Rating Max | 0.5, 1.5/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008283 |
|---|---|
| MPN | XTCR009B21TD |
| Alternate Part # | 3-1980-038A |
| UPC/EAN | 782116884896 |

