Eaton XTCE032C10AD
SKU: CS5007901MPN: XTCE032C10ADAlternate Part #: 3-1800-102AUPC/EAN: 782116486083
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 120 Vdc, 1NO, 32A, Frame C, 45 mm, 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil Voltage | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Hp Rating Max | 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007901 |
|---|---|
| MPN | XTCE032C10AD |
| Alternate Part # | 3-1800-102A |
| UPC/EAN | 782116486083 |





