Eaton XTCE025C01AD
SKU: CS5007841MPN: XTCE025C01ADAlternate Part #: 3-1800-051AUPC/EAN: 782116485543
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 120 Vdc, 1NC, 25A, Frame C, 45 mm, 2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 120 Vdc |
| Coil Voltage | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Hp Rating Max | 2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007841 |
|---|---|
| MPN | XTCE025C01AD |
| Alternate Part # | 3-1800-051A |
| UPC/EAN | 782116485543 |




