Eaton XTCE032C10P
SKU: CS5007908MPN: XTCE032C10PAlternate Part #: 3-1800-097AUPC/EAN: 782116486175
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 380 Vac, 60 Hz, 1NO, 32A, Frame C, 45 mm, 60 Hz, 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil Voltage | 380 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Hp Rating Max | 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007908 |
|---|---|
| MPN | XTCE032C10P |
| Alternate Part # | 3-1800-097A |
| UPC/EAN | 782116486175 |


