Eaton XTCE018C10AD
SKU: CS5007822MPN: XTCE018C10ADAlternate Part #: 3-1800-032AUPC/EAN: 782116485383
Eaton XT IEC contactor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 18A, 120 Vdc, 1NO, 18A, Frame C, 45 mm, 2, 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 120 Vdc |
| Coil Voltage | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 18 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Hp Rating Max | 2, 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007822 |
|---|---|
| MPN | XTCE018C10AD |
| Alternate Part # | 3-1800-032A |
| UPC/EAN | 782116485383 |




