Eaton XTCE007B10G
SKU: CS5007687MPN: XTCE007B10GAlternate Part #: MSAA276548UPC/EAN: 04015082765484
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 7A, 190 Vac 50 Hz, 220 Vac 60 Hz, 1NO, 7A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.25, 0.75, 1/1.5, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, No overload relay, Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil Voltage | 190-220 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 7 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007687 |
|---|---|
| MPN | XTCE007B10G |
| Alternate Part # | MSAA276548 |
| UPC/EAN | 04015082765484 |


