Eaton XTCE007B10R
SKU: CS5007692MPN: XTCE007B10RUPC/EAN: 04015081548071
Eaton XT IEC contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 7A, 12 Vac, 50-60 Hz, 1NO, 7A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 5 hp(⅓PH@115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil Voltage | 12 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 7 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007692 |
|---|---|
| MPN | XTCE007B10R |
| UPC/EAN | 04015081548071 |


