Eaton XTCE007B01G
SKU: CS5007669MPN: XTCE007B01GAlternate Part #: MSAA276583UPC/EAN: 04015082765835
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 7A, 190 Vac 50 Hz, 220 Vac 60 Hz, 1NC, 7A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil Voltage | 190-220 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 7 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007669 |
|---|---|
| MPN | XTCE007B01G |
| Alternate Part # | MSAA276583 |
| UPC/EAN | 04015082765835 |



