Eaton XTCE007B01T
SKU: CS5007675MPN: XTCE007B01TAlternate Part #: MSAA276589UPC/EAN: 04015082765897
Eaton XT IEC contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 7A, 24 Vac, 50-60 Hz, 1NC, 7A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 7 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007675 |
|---|---|
| MPN | XTCE007B01T |
| Alternate Part # | MSAA276589 |
| UPC/EAN | 04015082765897 |


