Eaton XTAR050D11RD3E032
SKU: CS5006901MPN: XTAR050D11RD3E032Alternate Part #: 3-2147-487AUPC/EAN: 786685096209
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |