Eaton XTAR065D11WD3E032
SKU: CS5007181MPN: XTAR065D11WD3E032Alternate Part #: 3-2147-751AUPC/EAN: 786685091280
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,65 A,Side-mounted,48-60 Vdc,1NO-1NC,D frame,55 mm,6.4-32 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 6.4-32 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5007181 |
|---|---|
| MPN | XTAR065D11WD3E032 |
| Alternate Part # | 3-2147-751A |
| UPC/EAN | 786685091280 |
