Eaton XTAR040D11TD3E032
SKU: CS5006715MPN: XTAR040D11TD3E032Alternate Part #: 3-2147-055AUPC/EAN: 786685091884
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,40 A,Side-mounted,24-27 Vdc,1NO-1NC,D frame,55 mm,6.4-32 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 6.4-32 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006715 |
|---|---|
| MPN | XTAR040D11TD3E032 |
| Alternate Part # | 3-2147-055A |
| UPC/EAN | 786685091884 |
