Eaton XTAR032C21WD032
SKU: CS5006508MPN: XTAR032C21WD032Alternate Part #: 3-1912-797AUPC/EAN: 782116883448
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,48-60 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,24-32 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 24-32 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006508 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21WD032 |
| Alternate Part # | 3-1912-797A |
| UPC/EAN | 782116883448 |
