Eaton XTAR032C21WD006
SKU: CS5006504MPN: XTAR032C21WD006Alternate Part #: 3-1912-713AUPC/EAN: 782116883400
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,48-60 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006504 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21WD006 |
| Alternate Part # | 3-1912-713A |
| UPC/EAN | 782116883400 |

