Eaton XTAR025C21WD032
SKU: CS5005961MPN: XTAR025C21WD032Alternate Part #: 3-1912-524AUPC/EAN: 782116880713
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,25 A,48-60 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,24-32 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 24-32 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005961 |
|---|---|
| MPN | XTAR025C21WD032 |
| Alternate Part # | 3-1912-524A |
| UPC/EAN | 782116880713 |

