Eaton XTAR032C21Y032
SKU: CS5006560MPN: XTAR032C21Y032Alternate Part #: 3-1912-798AUPC/EAN: 782116883615
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,48 V 50 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,24-32 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 24-32 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006560 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21Y032 |
| Alternate Part # | 3-1912-798A |
| UPC/EAN | 782116883615 |

