Eaton XTAR032C21RD5G1P6
SKU: CS5006393MPN: XTAR032C21RD5G1P6Alternate Part #: 3-2600-954AUPC/EAN: 786685503400
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,12 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,0.33-1.65 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006393 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21RD5G1P6 |
| Alternate Part # | 3-2600-954A |
| UPC/EAN | 786685503400 |
