Eaton XTAR018C21RD5G1P6
SKU: CS5005308MPN: XTAR018C21RD5G1P6Alternate Part #: 3-2600-154AUPC/EAN: 786685497488
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,12 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,0.33-1.65 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005308 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21RD5G1P6 |
| Alternate Part # | 3-2600-154A |
| UPC/EAN | 786685497488 |