Eaton XTAE170GS1TD175
SKU: CS5003339MPN: XTAE170GS1TD175Alternate Part #: 3-1842-315BUPC/EAN: 786685215150
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,170 A,Side-mounted,24–27 Vdc,1NO-1NC,G frame,90 mm,145-175 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 170A |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |