Eaton XTAE170GS1TD070
SKU: CS5003335MPN: XTAE170GS1TD070Alternate Part #: 3-1842-295BUPC/EAN: 786685214955
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,170 A,Side-mounted,24–27 Vdc,1NO-1NC,G frame,90 mm,50-70 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 170A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 50-70 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003335 |
|---|---|
| MPN | XTAE170GS1TD070 |
| Alternate Part # | 3-1842-295B |
| UPC/EAN | 786685214955 |

