Eaton XTAE170GS1TD050
SKU: CS5003334MPN: XTAE170GS1TD050Alternate Part #: 3-1842-290BUPC/EAN: 786685214900
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,170 A,Side-mounted,24–27 Vdc,1NO-1NC,G frame,90 mm,35-50 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 170A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |