Eaton XTAE170G00TD175
SKU: CS5003395MPN: XTAE170G00TD175Alternate Part #: 3-1842-208BUPC/EAN: 786685214788
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,170 A,24–27 Vdc,0NO-0NC,G frame,90 mm,145-175 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 170A |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |