Eaton XTAE115GS1TD070
SKU: CS5003160MPN: XTAE115GS1TD070Alternate Part #: 3-1842-225BUPC/EAN: 786685212265
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,115 A,Side-mounted,24–27 Vdc,1NO-1NC,G frame,90 mm,50-70 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 115A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |