Eaton XTAE040D00W3E032
SKU: CS5002502MPN: XTAE040D00W3E032Alternate Part #: 3-2237-187AUPC/EAN: 786685085265
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,6.4-32 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |