Eaton XTAE065D00A3E032
SKU: CS5002776MPN: XTAE065D00A3E032Alternate Part #: 3-2237-511AUPC/EAN: 786685088501
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,65 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,6.4-32 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 6.4-32 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002776 |
|---|---|
| MPN | XTAE065D00A3E032 |
| Alternate Part # | 3-2237-511A |
| UPC/EAN | 786685088501 |

