Eaton XTAE050D00B3E032
SKU: CS5002573MPN: XTAE050D00B3E032Alternate Part #: 3-2237-271AUPC/EAN: 786685086101
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,50 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,6.4-32 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |